Olejowanie włosów to doskonały sposób na piękne i zdrowe kosmyki. Co warto o tym wiedzieć i jak olejować włosy prawidłowo?

PAŹDZIERNIK 26, 2021 - ZDROWIE I URODA

Olejowanie włosów, dlaczego warto?

Każdy marzy o gęstych i pięknych włosach. Dla kobiet to szczególny temat i niejedna zastanawia się, co sprawi, że włosy będą w dobrej kondycji. Same wcierki nie wystarczą. Zacznij olejować włosy!

Długie, lśniące włosy są atutem niejednej kobiety. Nic dziwnego, że wiele z nich bardzo stara się o nie dbać stosując przeróżne produkty do pielęgnacji. Krótkie czy długie? Nie ma znaczenia, każde przy odpowiednim stosowaniu kosmetyków mogą być w bardzo dobrej kondycji. Jednym z kluczy do takiego stanu jest olejowanie. Czy to nowa moda? Czy jednak ma to pozytywny wpływ na naszą czuprynę? Odpowiadamy.

Olejowanie włosów to najlepszy sposób, jesli marzą nam się piękne, zdrowe i lśniące kosmyki. Jak więc wykonywać ten zabieg i co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega olejowanie włosów?

Po co olejować włosy? Czy jest to metoda przeznaczona tylko dla wybranych typów włosów? Jak olejować włosy? Te pytanie zadaje sobie coraz więcej kobiet. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat ten temat stał się niezwykle popularny. Wiele beauty influencerek, youtuberek i blogerek dołączyło do tego trendu i same zachwalają cudowne korzyści, jakie płyną z regularnego nakładania oleju na włosy. 

Warto jednak przyjrzeć się temu tematowi bliżej, bo która z nas nie marzy o zdrowych paznokciach, skórze czy włosach. Poprzez czynniki atmosferyczne, używanie suszarki, lokówki, prostownicy nasza czupryna jest narażona na mnóstwo rzeczy, które źle wpływają na kondycję włosa. Kruche i łamliwe pasma mogą odzyskać swój blask właśnie dzięki olejowaniu. 

Olejowanie to najlepszy sposób, jesli marzą nam się lśniące i zdrowe włosy. Jak więc olejować włosy i co warto o tym wiedzieć?

Dlaczego warto olejować włosy?

Olej ma na celu ochronę naszych pasm przed utratą wilgoci. Dodatkowo wpływa na to jak nasze włosy będą się układać i nadaje im piękny połysk. Olej ułatwi rozczesywanie, a systematycznie nakładany wzmacnia cebulki i przyspiesza porost włosów. Nie musisz obawiać się, że stosując tą metodę sprawisz, że Twoja głowa będzie szybciej się przetłuszczać, bo olej ma uregulować produkcję sebum. Jakie korzyści płyną z olejowania włosów? Jest to skuteczny sposób na walkę z łupieżem, podrażnieniami czy stanami zapalnymi skóry. Olej efektywnie nawilża, regeneruje i wzmacnia włosy. Ponadto może zmniejszyć ilość włosów, które wypadają. Twoja czupryna odzyska objętość i sprężystość.

Olejowanie włosów to najlepszy sposób na to, by móc się cieszyć pięknymi, zdrowymi włosami. Jakie są zalety tego zabiegu?

Jak zacząć nakładać olej?

Aby kuracja olejowa była efektywna należy zapoznać się z kilkoma zasadami. Podstawą i zarazem pierwszym krokiem jest rozpoznanie porowatości naszego włosa. Jeżeli nie wiesz to możesz sięgnąć po poradę u swojego fryzjera lub zrobić test porowatości. Test bez problemu można znaleźć w internecie. Dlaczego to takie ważne? Bo gdy źle dobierzesz olej to niestety obciążysz swoje włosy i spowodujesz im szybsze przetłuszczanie. Porowatość włosów określa stopień odchylenia łusek włosa. Istnieją trzy typy porowatości:

  1. Włosy niskoporowate

  2. Średnioporowate 

  3. Wysokoporowate

Porowatość, a olej

Wybór oleju wcale nie musi być taki trudny. Wystarczy, że będziesz kierować się testem porowatości włosa. Gdy już wiesz czy masz włosy niskoporowate, średnioporowate czy wysokoporowate to możesz zacząć szukać odpowiedniego oleju. 

Zanim zaczniemy olejować włosy należy dobrać odpowiedni olej do ich rodzaju. Jak to zrobić?

Włosy niskoporowate – jeżeli jesteś posiadaczką włosów gładkich, które tworzą wręcz taflę i często są oporne na wszystkie zabiegi stylizacyjne u fryzjera to prawdopodobnie masz włosy nikoporowate. Łuski ściśle przylegają do kory włosa, więc nie są one bardzo zniszczone. Tym samymi nie wymagają wieloetapowej pielęgnacji, bo łatwo można je obciążyć. Lepiej zminimalizować ją do niezbędnych produktów. Ten rodzaj włosów polubi się z olejami nasyconymi, czyli: olejem kokosowym, lnianym, rycynowym, słonecznikowym, palmowym. Świetnie sprawdzą się masła typu: shea, kakaowe, babassu czy mango. Niskopory z natury wyglądają bardzo dobrze, więc olejowanie nie będzie miało tutaj dużej roboty, a jedynie utrzyma w dobrej kondycji.

Włosy średnioporowate – ten typ włosa posiada znaczna liczba kobiet. Średniopory jak sama nazywa wskazuje mają średnio rozchyloną łuskę włosa. Charakteryzują się tendencją do puszenia się, więc można z nich wydobyć skręt lub przy odpowiednim doborze produktów – gładkość niskoporów. Ten typ włosa nie musi martwić się o odbicie od nasady. W pielęgnacji sprawdzą się oleje jednonienasycone, a ich wybór jest spory: oliwa z oliwek, olej sezamowy, olej awokado, olej arganowy, olej rycynowy, olej z migdałów, olej archaidowy (z orzeszków), olej rzepakowy,olej musztardowy, olej macadamia czy olej z moreli. Jak widać średnioporowate włosy mają większy wybór co do oleju. 

Włosy wysokoporowate – taki rodzaj włosa posiadają panie o kręcących się pasmach. Wysokopory wydają się matowe i szorstkie w dotyku oraz podatne są na zniszczenia. Łuska włosa bardzo odstaje od kory, co za tym idzie łatwo jest wpłynąć na kondycję. Zmiany pogodowe czy wysoka temperatura może bardzo osłabić ich wygląd.

Jeśli włosy są matowe, pozbawione blasku, łamliwe - wówczas pomóc może ich olejowanie. Tylko jak to robić?

Posiadaczki włosów wysokoporowatych nie mają problemu ze stylizacją i innymi zabiegami fryzjerskimi. Szczególnie źle może wpłynąć farbowanie - rozjaśnianie, gdyż włos jest bardzo wrażliwy i delikatny. Warto, więc wprowadzić olejowanie do swojej pielęgnacji. Oleje wielonasycone, które są rekomendowane do wysokoporów: olej lniany, olej konopny, olej kukurydziany, olej z czarnuszki, olej z pestek dyni, olej z wiesiołka, olej z pestek winogron lub olej z orzechów laskowych. 

Kilka praktycznych uwag

Jeżeli już wiesz jak dobrać olej do porowatości włosów zapamiętaj, że regularność w tym zabiegu to podstawa. Włosomaniczki polecają nakładać olej jeden lub dwa razy w tygodniu, bo pamiętaj, że co za dużo to niezdrowo. Musisz sama wyczuć jaki typ oleju i z jaką częstotliwością powinnaś stosować olejowanie. Pamiętaj, że niektóre mogą farbować i zmieniać kolor włosów. Wybieraj, więc te bezbarwne.

Metodą prób i błędów dojdziesz do momentu, w którym Twoje włosy będą wyglądać zdrowo i pięknie. Olej na noc powinien być nałożony na podkład nawilżający: może to być hydrolat kupiony w sklepie, żel aloesowy lub miód rozrobiony z wodą i rozczesz włosy, tak aby dokładnie rozprowadzić produkt. Niektóre dziewczyny nakładają olej na całą noc, a inne na 2 godziny (wtedy możesz olejować na sucho). Włosy zawiń w turban z koszulki i na to nałoż czapkę lub specjalny czepek.

Wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków, by cieszyć się pięknymi, zdrowymi i lśniącymi włosami!

Szampon nie sprawi, że zmyjesz olej z włosów. Najpierw spłucz olej samą wodą i umyj włosy szamponem (najlepiej delikatnym). Następnie nałóż odżywkę na 20 - 45 minut, tak aby olej mógł się zemulgować (łatwiej zmyć) i ponownie załóż czepek na głowę. Po tym czasie zmyj odżywkę. Kolejnym krokiem jest zastosowanie metody kubeczkowej, która polega na umyciu skóry głowy za pomocą miski, w której jest rozwodniony szampon. Na koniec pielęgnacji użyj jeszcze raz odżywki i zabezpiecz końce włosów serum. Wykonując zabieg olejowania możesz liczyć, że Twoje włosy poprawią swoją kondycję, będą miękkie i lśniące. 

Zobacz też: Kosmetyki naturalne i ekologiczne. Dlaczego warto je strosować?

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)