Wypadania włosów nie wolno bagatelizować. To sygnał od naszego organizmu, że coś jest nie tak. Problemem może być niewłaściwa pielęgnacja. Co robić, gdy na szczotce zostaje więcej włosów niż zazwyczaj?

WRZESIEŃ 23, 2021 - ZDROWIE I URODA

Wypadające włosy - co robić?

Wypadające włosy są dość powszechnym problemem Jest jednak wiele sposobów, by temu zaradzić. Sprawdź jakich!

Gdy zauważamy, że na szczotce zostaje znacznie więcej włosów niż zazwyczaj - to znak, że trzeba działać. Na pewno warto najpierw poszukać powodu takiego stanu rzeczy, czy tkwi on w nieprawidłowej pielęgnacji, czy może jest to oznaka niedoboru witamin bądź jakaś choroba? Jakby nie było, na pewno nie wolno tego bagatelizować.

Objawy wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów bardzo łatwo zauważyć. Na grzebieniu czy szczotce jest ich całe mnóstwo (tak, jak i w innych miejscach np. na podłodze). Można też je dostrzec w wannie po kąpieli czy prysznicu. Zdarza się, ze możemy zauważyć na swojej głowie nawet prześwity. 

Organizm daje znać, że coś jest nie tak

Włosy bardzo często wypadają z powodu niewłaściwej diety, braku witamin, przemęczenia, przyjmowaniu niektórych leków oraz zaburzeń hormonalnych. Włosy bardzo często wypadają kobietom w ciąży czy po zakończeniu karmienia, to oznaka właśnie zmian hormonalnych. Oprócz tego przyczyną problemu mogą być choroby zakaźne, osłabienie organizmu w wyniku stresu czy przemęczenia. Zdarza się też tak, że włosy wypadają z powodu niewłaściwej ich pielęgnacji i zbyt intensywnych zabiegów fryzjerskich. 

Zbyt silne zabiegi fryzjerskie, mocne upięcia czy ciasno zaplecione warkocze mogą osłabiać włosy i sprzyjać ich wypadaniu. Jak więc dbać o kosmyki, by były mocne?

Co robić, gdy włosy wypadają bardziej niż zazwyczaj?

Jeśli nie mamy większych problemów zdrowotnych, wówczas zapewne przyczyna wypadania włosów leży w błędach popełnianych podczas codziennej pielęgnacji. Nawet niewłaściwe ich mycie (więcej: Mycie włosów – okazuje się, że większość z nas robi to źle!). 

Na pewno warto zrezygnować z mocnych upięć, ciasno zaplecionych warkoczyków i kucyków - to bardzo osłabia włosy i sprzyja ich wypadaniu. Dobrze jest też przyjrzeć się swojej szczotce, warto, by była naprawdę dobrej jakości i np. z naturalnym włosiem. 

W przypadku szamponów i odżywek należy sięgać po te przeznaczone do włosów słabych i wypadających, które mają dobry skład - bez zbędnej chemii, która mogłaby im zaszkodzić (sprawdź: Domowe maseczki na włosy – najlepsze przepisy). Jeśli zmiany nawyków i pielęgnacji nie pomogą, wówczas warto udać się do trychologa, który poszuka przyczyny takiego stanu rzeczy i podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu, jeśli takie będzie konieczne.

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)