Mycie włosów nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że wiele osób popełnia podstawowe błędy, które niekorzystnie wpływają na ich kondycję. Zobacz, czego należy unikać i o czym pamiętać!

WRZESIEŃ 2, 2021 - ZDROWIE I URODA

Mycie włosów – okazuje się, że większość z nas robi to źle!

Wydawałoby się, że w myciu włosów nie ma nic skomplikowanego. A to podstawowa czynność, jeśli chodzi o pielęgnację naszych kosmyków. I okazuje się, że popełniamy przy niej mnóstwo błędów!

Niestety większość osób myje włosy dość mechanicznie – nakłada szampon, chwilę szoruje i spłukuje. Okazuje się jednak, że to nie jest aż tak banalne, jak mogłoby się wydawać. A jest to podstawowa pielęgnacja naszych włosów i od tego zależy ich wygląd i kondycja.

Jak często myć włosy?

Niektórzy myją włosy codziennie. Nie jest to dla nich zbyt dobre, bowiem mogą się szybciej przetłuszczać. Jeśli jednak są nieświeże, trudno wymagać, by z takimi kosmykami pójść do pracy, na zakupy czy gdziekolwiek indziej. Jeśli więc zachodzi potrzeba codziennego mycia, wówczas ważne jest to, by dobrać delikatny szampon, najlepiej na bazie naturalnych składników. Silnie oczyszczające szampony używane zbyt często mogą bowiem osłabiać kosmyki i naruszyć naszą naturalną barierę skóry głowy. Wtedy może dojść do większej produkcji sebum, a w efekcie – szybszego przetłuszczania. 

Szampon nie może być przypadkowy

Wiele osób kupuje szampon nie zagłębiając się w jego skład. To poważny, a zarazem jeden z najczęściej popełnianych błędów. Warto czytać opisy na etykietach i dobierać specyfik do swoich potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch szamponów – silniejszego, oczyszczającego do stosowania co kilka myć oraz delikatnego (bez silikonów i silnych substancji myjących) do częstszego użytku. 

Kupując szampon warto wybierać ten, w którym nie ma SLES i SLS oraz silikonów. Taki specyfik może bowiem osłabiać włosy i przesuszać skórę głowy. 

Najlepszym kosmetykiem do mycia włosów będzie ten z ziołami, olejami roślinnymi i proteinami.

O tym trzeba pamiętać podczas mycia

Zanim zaczniemy myć włosy należy je najpierw dokładnie rozczesać. Dzięki temu podczas mycia kosmyki nie będą się plątać i łatwiej będzie rozprowadzić na nich kosmetyki pielęgnacyjne. Szamponu nigdy nie lejemy bezpośrednio na głowę, wówczas może być zbyt mocny i je osłabiać, najlepiej nałożyć odrobinę na dłoń, dodać trochę wody i rozetrzeć, a następnie nanieść na włosy. Nigdy nie szorujemy głowy, ani nie drapiemy jej – wykonujemy delikatny masaż rozprowadzając w ten sposób szampon na włosach.

Okazuje się, że częstym błędem jest płukanie kosmyków zbyt ciepłą wodą. Najlepiej używać letniej, bowiem zarówno zimna, jak i gorąca działają na włosy niekorzystnie i osłabiają je. 

Głowę myjemy zawsze dwa razy. Za pierwszym razem usuwamy część brudu i kosmetyków (takich jak żel czy lakier do włosów). Wówczas możemy zauważyć, że szampon nie pieni się zbyt mocno. Dopiero za drugim razem dochodzi do dokładnego oczyszczenia kosmyków i skóry głowy. Na koniec ważne jest, by dokładnie spłukać nałożone specyfiki. 

Na koniec aplikujemy odżywkę, maskę lub serum – w zależności od potrzeb.

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)