Kosmetyki naturalne do najlepszy wybór dla naszej skóry. Nie zawierają sztucznych składników czy parabenów, których jest pełno w popularnych produktach z drogerii.

PAŹDZIERNIK 25, 2021 - ZDROWIE I URODA

Kosmetyki naturalne i ekologiczne? Dlaczego warto je stosować?

Pielęgnacja to obecnie jedno z najpopularniejszych haseł beauty. Niezależnie czy dotyczy włosów/twarzy można usłyszeć różne opinie na temat korzystania z kosmetyków naturalnych i tych chemicznych. 

Czy pielęgnacja oparta na produktach naturalnych i ekologicznych jest lepsza niż ta polegająca na korzystaniu z kosmetyków syntetycznych i chemicznych? Firmy i marki prześcigają się w wprowadzaniu na rynek kolejnych nowości, które mają zawierać skład bezpieczny dla środowiska. Dziś dowiemy się, dlaczego warto zacząć stosować kremy i substancje pochodzące z naturalnych składników. 

Eko kosmetyki to najlepszy wybór dla naszej skóry. Są zdrowe i nie wywołują podrażnień, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików. Co warto o nich wiedzieć?

Kosmetyki naturalne i ekologiczne. Na czym opiera się ich formuła?

Sklepowe półki wręcz uginają się od propozycji kosmetyków, które mają być naturalne i bezpieczne dla środowiska. Ale co to właściwie jest kosmetyk naturalny? Jakie ma właściwości? Szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. 

Ekologiczny szampon czy krem do twarzy powinien skupić się i bazować na składnikach prostych. Wyklucza się wszelkie szkodliwe substancje, które mają zły wpływ na naszą skórę. A jakie to substancje? Spieszymy z odpowiedzią! Na pewno nie jednokrotnie spotkaliście się z takimi nazwami jak: SLS (Sodium Lauryl Sulfate – występuje w szamponach czy płynach do kąpieli) czy parabeny. Takie składniki bardzo często zauważyć można na składzie wielu kosmetyków. Oprócz nich pojawiają się również: PEG - glikol polietylenowy, CB – Cocamidopropyl Betaine (występuje w szamponach i może uczulać, powodować świąd), barwniki, aromaty, alkohole. Powodują wiele niechcianych reakcji alergicznych: podrażnienia, wysuszenia, wypryski (trądzik). Stosowanie produktów, w których znajdują się wyżej wymienione „szkodniki” mogą doprowadzić do zaburzenia w naszym organizmie.

Naturalne kosmetyki mają prosty skład. Nie zawierają niczego, co mogłoby zaszkodzić naszej skórze. Co warto o nich wiedzieć!

Zmiana na kosmetyki o organicznym składzie sprawi, że zminimalizujesz ryzyko wystąpienia podrażnień. Substancje naturalne są tworzone na bazie produktów pochodzenia roślinnego: oleje, ekstrakty czy inne nawilżające składniki. 

Alergicy pokochają naturalne kosmetyki

Obecnie jesteśmy uczuleni na mnóstwo rzeczy: jedzenie, trawy, drzewa, a także składniki, które pojawiają się w kosmetykach. Niektórzy muszą długo szukać odpowiednich produktów, które nie będą ich uczulać. Warto w takim wypadku spróbować sięgnąć po coś z linii ekologicznej proponowanej przez wiele marek. Dzięki temu, iż skład jest dosyć prosty i zawiera naturalne substancje skóra może zareagować łagodnie i bez problemu zaakceptuje produkt. Szczególnie polubią się z nimi mamy i dzieci.

Bez względu na to, jaki masz typ cery: mieszaną, tłustą, skłonną do podrażnień – możesz stosować kosmetyki naturalne. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Nie tylko alergicy powinni sięgać po eko kosmetyki. Co warto o nich wiedzieć?

Ekożycie i ekopielęgnacja

Fakt, że kosmetyki o zdrowym składzie, mogą być jeszcze zapakowane w sposób ekologiczny zachwyci na pewno osoby, które starają się żyć w zgodzie ze środowiskiem. Firmy tworząc produkty ekologiczne starają się także o tworzenie opakowań z surowców, które można ponownie przetworzyć. Coraz łatwiej można znaleźć odżywkę czy serum nie zawierające substancji pochodzących od zwierząt, co spodoba się np. weganom. 

Zobacz też: Przebarwienia - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)