Przebarwienia na skórze są dość kłopotliwe i mało estetyczne. Jak więc się ich pozbyć?

PAŹDZIERNIK 24, 2021 - ZDROWIE I URODA

Przebarwienia - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia to problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. W tym artkule poruszymy problem powstawania przebarwień. Jest to element ukazujący starzenie się naszej skóry. Jak z tym walczyć?

Przebarwienia to temat rzeka. Można mówić o nich bardzo dużo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak powstają plamy na naszej skórze. Co należy zrobić, aby uchronić się przed powstaniem brązowych przebarwień? Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy? I co może pomóc w walce o usunięcie nieestetycznie wyglądających blizn? Dziś o tym opowiemy. 

Jeśli chcemy pozbyć się przebrawień - warto dowiedzieć sie czym są i jak powstają. Dzięki temu walka będzie skuteczniejsza!

Czym są przebarwienia?

O przebarwieniach najczęściej mówi się, gdy na skórze pojawiają się jasne lub ciemniejsze plamki. Powstają w procesie tworzenia malaniny, czyli z brązowego barwnika produkowanego przez naszą skórę. Powstaje, gdy nasza skóra broni się m.in. przed wpływem słońca. Melanocyty produkują dwa rodzaje melaniny: feomelanine: i eumelanine. Eumelanina jest to ciemniejsza w kolorycie melanina i ma barwę brązową, więc skóra szybciej uzyskuje brązową opaleniznę. Feomelanina odnosi się do osób o jasnej karnacji np. blondynów czy osób rudowłosych. Melanina ma jaśniejsze przebarwienia i częściej pojawiają się piegi. W tym przypadku może wystąpić mniejsza ochrona skóry. 

Co wywołuje przebarwienia?

  1. Po pierwsze przebarwienia mogą być genetyczne. Przyjrzyjcie się skórze swoim rodzicom czy dziadkom, bo gdy mają do czynienia z przebarwieniami, to może wystąpić duże prawdopodobieństwo, że także będziecie mieli z nimi styczność. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać i chronić skórę już wcześniej. 

  2. Drugim typem, o którym już wspomnieliśmy są piegi. One także zaliczają się do przebarwień. Na szczęście najłatwiej reagują na różne metody pielęgnacyjnie, które mają na celu zmniejszyć ich widoczność. 

  3. Przebarwienia pozapalne, czyli trądzikowe.

  4. Przebarwienia związane z chorobami lub przyjmowanymi lekami (antykoncpecja). Mogą pojawić się w wyniku przyjmowania sterydów, antykoncepcji hormonalnej czy w wyniku choroby wątroby, tarczycy. Przyjmowanie leków wpływa na nieregularną pracę melanocytów, które wpływają na pracę melaniny i pojawiają się przebarwienia.

  5. Można się pozbyć przebrawień, tylko trzeba wiedzieć jak! Sprawdzamy, które metody są najskuteczniejsze!

Jak walczyć z przebarwieniami?

Warto zapamiętać, że większość przebarwieni tkwi pod powierzchnią skóry. Pierwszy sposób polega na stosowaniu zabiegów, które mają na celu zdarcie naskórka, po to, aby mogła pojawić się nowa warstwa naskórka. Najczęściej trzeba zapisać się na kilka serii, aby efekty były widoczne. Dermapen, kwasy, peelingi laserowe wykonuje się w specjalnym gabinecie. Na pewno radzą sobie lepiej i dogłębniej wpływają w naszą warstwę skórną.

Odpowiednia pielęgnacja, przestrzeganie kilku zasad, a ryzyko pojawienia sie przebarwień będzie bardzo niewielkie. Co warto wiedzieć, jeśli zależy nam na pięknej, zdrowej cerze o jednolitym kolorze?

Swoją walkę z przebarwieniami możesz zacząć od ochrony przed słońcem i pielęgnacją domową. Po pierwsze pamiętaj o filtrach! Ciągle się o nich mówi, ale nie bez powodu. Aby zapobiegać powstawaniu przebarwień trzeba stosować kremy z filtrem przez cały rok. Kolejny składnik, to witamina C, która posiada właściwości rozjaśniające. Kwas azelainowy to substancja hamująca powstawanie nowych przebarwień. Retinoidy również zmniejszają i rozbijają plamy.

Dodatkowo złuszczają naskórek, co może wyrównać koloryt skóry. Te elementy należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy walczyć z przebarwieniami. Jednak na samym początku zawsze lepiej skorzystać z konsultacji z kosmetologiem lub dermatologiem.

Zobacz też: Zasnęłaś w makijażu? Sprawdź, w jaki sposób zregenerować skórę rano!

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)