PAŹDZIERNIK 12, 2021 - ZDROWIE I URODA
Jak pozbyć się zaskórników? 5 najlepszych sposobów
Zaskórniki to zmora wielu osób. Maleńkie, czarne kropeczki nie wyglądają estetycznie, sprawiają, że cera nie jest gładka i nie wygląda zdrowo. Tylko jak się ich pozbyć? Sprawdzamy!
Zanim zaczniemy walkę z zaskórnikami trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie „czym są?”. Zaskórniki dzielimy na zamknięte i otwarte. Te pierwsze są jasne i powstają na skutek zatkanych ujść gruczołów łojowych. Przypominają białawe grudki na twarzy. Z kolei zaskórniki otwarte to te, z którymi częściej toczymy "walkę", czyli ciemne kropki, które najczęściej pojawiają się w okolicy czoła, nosa i brody, czyli w tzw. strefie "T". Nazywa się je także wągrami. Powstają w w wyniku nagromadzeniu się tkanek naskórka oraz łoju w ujściach gruczołów. Z powodu utleniania i bakterii stają się ciemne.
Dlaczego pojawiają się zaskórniki?
Powodów występowania zaskórników jest wiele. Może to być nieodpowiednia pielęgnacja, brak regularnego oczyszczania skóry, ale też często zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, nadmierny stres (wówczas też się zbyt mocno pocimy), a także zanieczyszczone środowisko (pył, smog i kurz).
Nie zawsze da się więc uniknąć pojawienia się wykwitów. Dlatego, gdy tylko je zauważymy należy jak najszybciej zareagować. Zaniedbanie problemu to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Zdarza się, że zaskórniki mogą doprowadzić do poważniejszych problemów skórnych, z którymi walka będzie trudniejsza i czasochłonna.
Najlepsze sposoby do walki z zaskórnikami
Jest kilka sposobów, dzięki którym można pozbyć się szpetnych, czarnych kropeczek. Sprawdzamy najskuteczniejsze z nich:
1. Regularne peelingi - podstawą, jeśli chodzi o walkę z zaskórnikami są peelingi. Przy cerze tłustej oraz mieszanej najlepiej postawić na te mechaniczne. Można kupić gotowe produkty, albo zrobić je samodzielnie np. mieszając fusy z kawy z oliwką czy żelem do mycia twarzy. Osoby z delikatną, naczynkową cerą powinny jednak zainwestować w drogeryjne peelingi enzymatyczne, wówczas dochodzi do delikatnego złuszczania naskórka i odblokowania porów bez podrażnień.
2. Maski z glinki - przy walce z zaskórnikach doskonałym sposobem są maski z glinki. Nakładamy je na oczyszczoną skórę przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dzięki nim czarne kropeczki powinny dość szybko odejść w zapomnienie.
3. Kwasy - kwas salicylowy, migdałowy, glikolowy czy pirogronowy to z pewnością wróg zaskórników. Można zdecydować się na zabiegi u kosmetyczki bądź zainwestować w specjalistyczne kosmetyki, które zawierają kwasy. Najlepsze będzie w tym przypadku serum, które oczyści cerę i jednocześnie znormalizuję pracę gruczołów łojowych oraz zapewni odpowiednie nawilżenie.
4. Dieta - to co jemy, często widać na naszej skórze, czym nam się to podoba, czy nie. W przypadku zaskórników warto unikać dań, które sprawiają, że wydziela się więcej sebum. Należy ograniczyć używki, ciężkostrawnych potraw, masła, napojów gazowanych (szczególnie tych słodzonych) oraz słodyczy. Lepiej zastąpić je produktami, które zawierają dużo witamin i minerałów. Koniecznie należy też jeść dużo warzyw i owoców.
5. "Parówka" - to znany sposób w walce z zanieczyszczoną cerą. Należy nalać do miski gorącej wody i nachylić się nad nią w odległości około 30 cm. Głowę przykrywamy ręcznikiem i pozostajemy w tej pozycji około 5 minut, robiąc twarzy domową saunę. Następnie aplikujemy na twarz kosmetyk np. maskę zwalczającą zaskórniki. Po kilku takich zabiegach czarne kropeczki zostaną jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem!
Zobacz też: Wypadające włosy - co robić?