Oszczędzanie jest tak naprawdę sztuką. Jednakże jest to sztuka, której można się nauczyć - jak to zrobić?

PAŹDZIERNIK 19, 2021 - LIFESTYLE

Jak oszczędzać? Top 5 porad

Obecnie wszystko drożeje w zastraszającym tempie. Warto więc wiedzieć jak oszczędzać, by mieć coś "na czarną godzinę" lub dodatkowe przyjemności. Sprawdzamy, jakie są najlepsze sposoby na odłożenie pieniędzy.

Wystarczy kilka prostych sposobów, by zaoszczędzić pieniadze. Jak to zrobić?

Odkładanie pieniędzy nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Mało tego, okazuje się, że wielu Polaków nie potrafi oszczędzać, nawet wtedy, gdy ma z czego cokolwiek odłożyć. A oszczędności dają niewątpliwie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Jak więc zapełnić skarbonkę?

Zmień nawyki

Okazuje się, że większość z nas ma mnóstwo „kosztownych” nawyków. Wystarczy je zmienić, by z czasem odłożyć dość pokaźną sumkę. Na pierwszy rzut – mniejsze zużycie wody. To proste wystarczy brać kilkuminutowy prysznic zamiast długich kąpieli w wannie pełnej wody, zakręcać kran podczas mycia zębów czy dbać o to, by nie przeciekał. To samo doczyty prądu – dobrze jest zainwestować w żarówki energooszczędne i unikać zbędnego zapalania światła. Wydaje się, że to nie są duże kwoty, jednak, gdy je zsumować, to może się sporo uzbierać. 

Wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków, by odłożyć całkiem sporą sumkę. O jakich nawykach mowa?

Rób listę zakupów

Współcześnie mnóstwo osób wyrzuca ogrom jedzenia. To nie tylko marnotrawstwo, ale i strata pieniędzy. Dlatego zanim wybierzemy się do spożywczaka należy przygotować dokładną listę co jest nam potrzebne. Nie ma sensu kupować kolejnego jogurtu czy sera, jeśli mamy kilka w lodówce. Szczególnie, że wiele produktów spożywczych dość szybko się psuje. Kluczowe jest, by trzymać się tej listy i nie kupować wszystkiego co popadnie. 

Nie rób zakupów spożywczych "na głodnego"

Nawet, gdy mamy listę zakupów, to nie będziemy się jej trzymać, jeśli wybierzemy się do marketu będąc głodni. Wówczas mamy na wszystko ochotę i pewne jest, że kupimy produkty, które później się zmarnują. A przy tym wydamy znacznie więcej niż założyliśmy. 

Kupuj ubrania i sprzedawaj

Każdy lubi sobie kupić co jakiś czas nowy ciuch, dotyczy to szczególnie pań. A jak wiadomo wizyta w galeriach nie sprzyja oszczędzaniu. Warto jest więc założyć sobie budżet, który możemy wydać na tego typu przyjemność i wybrać się na buszowanie po sklepach z gotówką (zostawiając kartę w domu). Wówczas nie ma opcji, że kupimy coś dodatkowego, bo najnormalniej w świecie nie będziemy mieli jak za to zapłacić. Warto też korzystać z olx, allegro, vinted i regularnie sprzedawać nienoszone już ubrania, a za zdobyte w ten sposób pieniądze kupować sobie nowe. 

Sprzedaż ubrań jest obecnie bardzo modna. To okazja do zrobienia porządków w szafie i zaoszczędzenia pieniędzy!

Przelewaj nadwyżki na inne konto lub odkładaj "do skarpety"

Im więcej mamy na koncie, tym łatwiej przychodzi nam wydawanie tych środków. Dlatego, jeśli udało nam się co nieco zaoszczędzić, to warto przelać nadwyżkę na konto, z którego na co dzień nie korzystamy. Albo włożyć te pieniądze "do skarpety", skarbonki itp. Dzięki temu też widzimy jak szybko przybywa nam dodatkowych pieniędzy, które później możemy wydać na coś szczególnego np. weekend za granicą czy obiad w fajnej restauracji.

Zobacz też: Jak znaleźć w second handzie prawdziwe perełki modowe? Najlepsze porady

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)