Ciążowe mdłości to problem wielu ciężarnych. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić!

PAŹDZIERNIK 17, 2021 - ZDROWIE I URODA

Ciążowe mdłości - czy można im zaradzić?

Ciążowe mdłości to najczęstsza ciążowa przypadłość. Ciągłe bieganie do łazienki bywa bardzo wyczerpujące. Jak wiec sobie z nimi radzić i czy jest na nie jakiś sposób?

Kobieta na wieść o ciąży często bardzo się cieszy. Niestety początki błogosławionego stanu bywają bardzo trudne i uciążliwe. W pierwszym trymestrze wiele ciężarnych zmaga się z mdłościami. W sumie to ten objaw jest często pierwszym objawem tego, że pod naszym sercem rozwija się maleńka istota. Niestety mdłości potrafią naprawdę uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sprawdzamy więc, jak sobie z nimi radzić.

Skąd się biorą ciążowe mdłości?

Mdłości na początku ciąży są wynikiem obecności w organizmie przyszłej mamy gonadotropiny kosmówkowej, czyli tzw. hormonu ciążowego. Hormon ten zaczyna być wytwarzany krótko po zapłodnieniu. U jednych pań nie jest on tak dokuczliwy, inne zaś reagują na niego bardzo mocno. To w dużej mierze zależy od organizmu i jego predyspozycji. Jest jednak niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży. To właśnie on sprawia też, że kobieta zaczyna silniej odczuwać niektóre zapachy i tego, że spowalnia się praca jej układu trawiennego. 

W ciąży nie wolno stosować większości leków. Jak więc sobie poradzić z mdłościami w ciąży? Pomóc mogą domowe, naturalne sposoby!

Co ciekawe mdłości mogą być też spowodowane zmęczeniem, emocjami a także nieodpowiednią dietą. 

Jak długo utrzymują się mdłości ciążowe?

Mdłości ciążowe zazwyczaj trwają do końca pierwszego trymestru. Najczęściej występują między czwartym a siódmym tygodniem ciąży, bowiem wówczas poziom gonadotropiny kosmówkowej jest najwyższy. Zdarza się jednak, że utrzymują się do 22. tygodnia ciąży, najczęściej dość rzadko to się zdarza. Jeśli jednak mdłości są bardzo silne i nie mijają, wówczas często konieczna jest hospitalizacja. Ciągłe wymioty mogą być przyczyną odwodnienia, co w stanie błogosławionym jest dość niebezpieczne. 

Sposoby na ciążowe mdłości

Niestety kobiety w ciąży nie mogą przyjmować zwykłych leków przeciwwymiotnych. Nie mogą zażywać większości preparatów dostępnych w aptekach. Na szczęście jest wiele domowych, w pełni naturalnych i bezpiecznych dla dziecka, sposobów, aby zwalczyć tę ciążową przypadłość.

Warto przede wszystkim zadbać o swoją dietę. Lepiej jest unikać ostrych i ciężkostrawnych potraw. Warto też wystrzegać się smażenia, bowiem takie dania sprzyjają wymiotom. 

Mdłości często pojawiają się z rana. Dlatego dobrze jest przygotować sobie dzień wcześniej coś do jedzenia np. kromkę suchego chleba i zjeść ją tuż po przebudzeniu, zanim wstaniemy z łóżka. I kluczowe jest też to, w jaki sposób się podniesiemy - należy to zrobić powoli i delikatnie. Zbyt szybkie wstanie może skutkować nie tylko mdłościami, ale też zawrotami, a nawet omdleniem.

Złagodzić mdłości może też częsta higiena jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku, a nawet częściej zmniejsza odruch wymiotny. 

Joga, medytacja, odpoczynek - to wszystko pozwala nieco złagodzić ciążowe dolegliwości. Są też naturalne i bezpieczne metody, by nieco poczuć się lepiej. Warto je znać!

Pomóc mogą także masaże relaksacyjne (specjalnie dla kobiet w ciąży), akupunktura oraz zredukowanie stresu do minimum. 

Wiele pań poleca także na mdłości ciążowe napar z imbiru oraz miętę. Takie herbatki pomagają także w zwalczeniu zgagi, która również często towarzyszy ciąży. W sklepach zielarskich można też znaleźć cukierki imbirowe, które można mieć zawsze przy sobie na wypadek, gdyby nagle samopoczucie się pogorszyło. 

Zobacz też: Kreatywne pomysły na poinformowanie bliskich o ciąży

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)