Idealnie dobrany podkład sprawia, że nasza skóra wygląda pięknie i promiennie. Jak więc dopasować go do swojej cery?

PAŹDZIERNIK 8, 2021 - TRENDY

Jak dopasować podkład? Sprawdź!

Źle dobrany podkład do twarzy, to bolączka wielu pań. A to wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Jak więc to zrobić?

Idealnie dobrany podkład, to taki, który zlewa się ze skórą i jest niewidoczny. A nasza cera wygląda na piękną i pełną blasku. Nie ma nic gorszego niż zbyt ciemny czy zbyt jasny podkład. Taki make-up wygląda kiczowato i źle świadczy o osobie, która go używa. Także za gruba warstwa kosmetyku tworzy efekt sztucznej maski. Jak więc prawidłowo dobrać podkład do typu cery i karnacji? 

Dobranie do podkładu do swojej cery dla wielu wydaje się skomplikowane. Warto wiedzieć, jak to robić, by zawsze kupować kosmetyk dopasowany do swoich potrzeb!

Określ jaki masz rodzaj cery

Podkład powinien być dobrany do rodzaju cery. Jeśli jest przesuszona – warto wybrać podkład, który ma właściwości nawilżające, jeśli tłusta – matujące. Dobrze dobrany specyfik będzie znacznie trwalszy a cały makijaż – naturalniejszy. Dlatego przed wizytą w drogerii należy przyjrzeć się, czego nasza cera potrzebuje. Szczególnie, że obecnie dostępne są przeróżne kosmetyki, także do cery młodej, jak i dojrzałej (które wiadomo, że mają zupełnie inne potrzeby). Podkład jest jednym z częściej stosowanych kosmetyków, dlatego jego dobór powinien być szczególnie dobrze przemyślany. 

Panie, które mają skłonność do alergii zawsze powinny dokładnie sprawdzić skład kosmetyku, czy nie zawiera on substancji mogących wywołać uczulenie bądź inne problemy skórne.

Idealny podkład to taki, który jest niemalże niezauważalny. Chodzi o to, by podkreślał nasze piękno i tuszowął niedoskonałości, a nie tworzył efekt maski. Jak więc go dobrać?

Istotny jest kolor podkładu

Podkład powinien mieć jak najbardziej zbliżony odcień do koloru naszej skóry. Dlatego zawsze należy przetestować kosmetyk. Najlepiej jest to robić na linii żuchwy. Chodzi o to, by po nałożeniu kosmetyku kolor nie odznaczał się od szyi. Warto przetestować kilka kosmetyków i wybrać ten, który stapia się z naszą cerą. W związku z tym najlepiej iść do drogerii bez make-upu i nakładać wybrane kosmetyki bezpośrednio na twarz. Jak wiadomo, często nie jest to takie proste. Wówczas pozostaje nam testowanie na dłoniach. W tym przypadku podkład nakładamy na zewnętrznej stronie dłoni – nigdy na nadgarstku, w tym miejscu skóra ma inny odcień. 

Trzeba też mieć na uwadze, że o różnych porach roku mamy różne odcień skóry ze względu na opaleniznę. Dlatego istotne jest, by mieć dwa podkłady – jeden jaśniejszy, a drugi ciemniejszy. 

Podkład nie powinien tworzyć efektu maski. Dlatego ważne jest, by nie był zbybt jasny, ani zbyt ciemny. Jak więc dobrać idealny odcień kosmetyku?

Wiele dobrych drogerii oferuje pomoc konsultantki, która pomoże nam dobrać idealny podkład. W niektórych miejscach jest także opcja dostania próbek kosmetyków. Dzięki temu można je przetestować w domu zanim kupi się całe opakowanie. 

Mocne krycie – czy wręcz przeciwnie?

Mocno kryjące podkłady sprawdzają się zazwyczaj podczas imprez czy oficjalnych wyjść. Na co dzień lepszym rozwiązaniem są delikatne podkłady, które nie zatuszują tak niedoskonałości naszej cery, ale też jej zbytnio nie obciążają, nie zatykają porów itp. Jeśli nie mamy problemów skórnych, możemy nawet zdecydować się na podkład plus krem, czyli krem BB. Taki kosmetyk nawilża skórę i jednocześnie delikatnie przykrywa ewentualne nierówności czy zaczerwienienia. Świetnie sprawdza się szczególnie na co dzień, gdy nie mamy potrzeby robienia mocniejszego make-upu.

Zobacz też: Jak utrwalić makijaż? Najlepsze sposoby!

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)