W księgarniach znajdziemy mnóstwo książek o modzie. Niestety nie wszystkie są dobre. Sprawdzamy wiec, które warto przeczytać i dlaczego!

WRZESIEŃ 14, 2021 - STYLIZACJE

Książki o modzie, które warto przeczytać

Interesujesz się modą? Chcesz wiedzieć, jak na przestrzeni lat zmieniały się trendy? A może dowiedzieć, w jaki sposób rozpoznać dobrą jakościowo koszulę? W takim razie musisz poznać fascynujące pozycje literackie poświęcone właśnie modzie.

Poradniki, biografie, pięknie ilustrowane albumy – książek poświęconych modzie jest całe mnóstwo, ale jak trafić na te, które nie dość, że dostarczą nam cennych informacji, to jeszcze zainspirują? Wybraliśmy 5 tytułów związanych z modą, które powinna znać każda osoba chcąca być nie tylko na bieżąco z panującymi trendami, ale także poznać historię mody.

I. „Historia mody. Od krynoliny do mini”, Irma Kozina 

To świetna pozycja jeśli chodzi o poznanie historii współczesnej mody od podszewki. Autorka książki proponuje jej czytelnikom całkiem nowe spojrzenie na modowy świat. Kozina szczegółowo analizuje zmieniające się na przestrzeni lat trendy, ale również opisuje ich niekiedy burzliwą ewolucję. Z książki „Historia mody. Od krynoliny do mini” dowiesz się między innymi skąd się wzięły trendy, a przede wszystkim jaka była przyczyna ich powstania. Książka jest bogato ilustrowana, ale także pełno w niej ilustracji i relacji z pokazów mody.

II. „Coco Chanel. Legenda i życie", Picardie Justine

Książka brytyjskiej powieściopisarki Picardie Justine, to biografia jednej z najbardziej znanych i uznanych projektantek wszech czasów, czyli Coco Chanel. O czym dokładnie opowiada ta pozycja? Jakby tytuł wskazywał, nie tylko o życiu prywatnym francuskiej projektantki mody. Książka opisuje także okoliczności powstania słynnej „małej czarnej” czy znanych na całym świecie perfum Chanel No 5. Coco Chanel wywarła silny wpływ na rozwój damskiej mody, a jej styl od lat niezmienne jest inspiracją dla kobiet na całym świecie.

III. „Jak czytać modę. Szybki kurs interpretacji stylów”, Fiona Ffoulkes

Książa Fiony Ffoulkes jest uznawana za praktyczny przewodnik po zmieniających się na przestrzeni lat trendach. Osoby, które ją przeczytały twierdzą, że jest szybkim kursem interpretacji modowych stylów, a także mini wersją przewodnika po istotnych zagadnieniach dotyczących wielkiego świata mody. Książka „Jak czytać modę. Szybki kurs interpretacji stylów” pozwala zrozumieć interpretację mody na przestrzeni ostatnich 200 lat. Dowiemy się z niej co kiedyś noszono, a czego nie wypadało ubierać. To prawdziwa kopalnia modowej wiedzy.

Dzięki książkom o modzie można zupełnie inaczej na nią spojrzeć. Takie publikacje inspirują i uczą. Sprawdzamy, które warto poznać.

IV. „Sekrety mody”, Yann Kerlau

Z tej książki dowiemy się wiele o twórczość 18 projektantów (między innymi Diora, Calvina Kleina czy Ralpha Laurena), którzy wywarli największy wpływ na świat mody. Na jej kartach poznamy największe sekrety, które wpłynęły na ich światowe sukcesy, a także jaki to miało wpływ na dzisiejszą modę.

V. „Kobiety, które wstrząsnęły światem mody”, Bertrand Meyer-Stabley

Z kolei ta pozycja ukazuje kobiece spojrzenie na świat mody, przedstawia jak kobiety przez lata walczyły o swoją pozycję w tym niełatwym świecie i kiedy na światowe salony wkroczyły projektantki, które rozpoczęły modową rewolucje (m.in. Coco Chanel).

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)