Białę trampki szybko się brudzą. Na szczęście można je łatwo doczyścić, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.

WRZESIEŃ 22, 2021 - MODA

Jak zadbać o białe trampki i uratować te, które już pożółkły?

Twoje ukochane trampki pożółkły lub boisz się, że te nowe, które teraz są idealne, mogłyby się pobrudzić? Spokojnie, mamy na to swoje sprawdzone sposoby i dziś postanowiliśmy się nimi podzielić.

Białe trampki to rodzaj obuwia, który pasuje niemal do wszystkich stylizacji. Dodatkowo są bardzo wygodne, co tłumaczy, dlaczego cieszą się taką popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Są one jednak narażone z racji swojego koloru na żółknięcie lub inną zmianę koloru powstałą w wyniku zanieczyszczeń. Na szczęście pożółknięte trampki da się jeszcze uratować, a nowe ochronić przed zabrudzeniem. 

Jak zabezpieczyć białe buty?

Możesz zachować olśniewającą biel Twoich trampek na długi czas! Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek. Jest mnóstwo produktów kierowanych w stronę białych butów – po prostu wybierz jeden z nich. 

Przede wszystkim zacznij od impregnacji. Zabezpieczając buty impregnatem dostosowanym do konkretnego materiału, uchronisz je przed zabrudzeniami. Jeśli będziesz systematycznie je zabezpieczać, obejdzie się bez czyszczenia! Jeśli Twoje trampki mają skórzane elementy, możesz dodatkowo zabezpieczyć je pastą do butów. Zapewni ona równomierne krycie i uodporni materiał na zabrudzenia. Jeśli szukasz preparatu, który ochroni zarówno skórę, jak i materiały tekstylne, to dobrym wyborem będzie emulsja do butów. Dodatkowo może ona rozjaśnić Twoje trampki, jeśli zdążyły już lekko pożółknąć. 

Jak odświeżyć kolor białych trampek?

Twoje ulubione białe buty mają niewielką plamkę? Z pomocą przychodzi korektor do obuwia. Wyrówna on kolor oraz przykryje niewielkie zabrudzenie. Twoje trampki znów będą jak nowe!

Jeśli zauważysz zarysowanie na podeszwie lub syntetycznym/skórzanym elemencie obuwia, zaopatrz się w renowator do białych trampek. Odświeży on wygląd Twoich ulubionych butów i zmniejszy widoczność zadrapania.

Jak sobie poradzić przy użyciu domowych sposobów?

Przede wszystkim na początku wyjmij z butów wkładki i sznurówki. Te ostatnie spokojnie możesz wyprać w pralce, ale z całym trampkiem warto się wstrzymać. Spróbuj delikatnie przetrzeć zabrudzenie wilgotną szmatką lub gąbką z domieszką szarego mydła – do siateczki możesz użyć szczoteczki do zębów z twardym włosiem. Odsącz nadmiar wody ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, aby po wyczyszczeniu wysuszyć buty w ciepłym miejscu. Nie wolno jednak kłaść ich bezpośrednio na kaloryferze, bo mogłyby się odkształcić. 

Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo uporczywe, stwórz roztwór składający się z ciepłej wody i małej miarki proszku do prania. Możesz wykorzystać także wodę z octem lub sodą (na pięć łyżek wody dodaj jedną łyżeczkę sody lub octu). Potem spróbuj delikatnie potrzeć zabrudzone miejsce przy pomocy ściereczki lub gąbki. Odsącz wodę wymieszaną z zabrudzeniem i pozostaw buty do wyschnięcia. 

Białe trampki od lat cieszą się dużą popularnością. Trzeba jednak zadbać o to, by były czyste. Jak to zrobić?

Czy jest skuteczny sposób na pożółknięte trampki?

Tak! Chociaż przywrócenie im bieli nie będzie łatwe. Jeśli żółte plamy pojawiły się jedynie na fragmentach obuwia, przygotuj mieszaninę złożoną z ciepłej wody, sody i… płynu do naczyń! Pożółknięty materiał czyść szczoteczką lub gąbką, systematycznie odsączając ręcznikiem papierowym brudne mydliny. Jeśli i to nie pomoże, spróbuj dodać do roztworu wodę utlenioną.

A jeśli całe buty przybrały brzydki pożółknięty kolor? W tym wypadku pozostaje już tylko pranie w pralce. Nie jest ono zbyt korzystne dla trampek, ponieważ może spowodować osłabienie kleju w podeszwie. Są jednak sposoby, aby tego uniknąć: po pierwsze pierz buty w niskiej temperaturze, około 30 stopni Celsjusza,  po drugie przed wrzuceniem ich do pralki włóż je w woreczek do prania lub poszewkę, którą zwykle wykorzystujesz do niewielkich poduszek. 

Pamiętaj, aby tak wypranych butów nigdy nie suszyć na słońcu! To właśnie ono powoduje te nieestetyczne przebarwienia. Schowaj je w cieniu i po kilku godzinach ciesz się zachwycającą bielą Twoich ulubionych trampek!

Zobacz też: Płaszcze i kurtki - co będziemy nosić tej jesieni?

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)