Odpowiedni, zdrowy sen sprawia, że jesteśmy pełni energii i chęci do działania. Co więc zrobić, by się wysypiać?

PAŹDZIERNIK 10, 2021 - LIFESTYLE

Jak spać, żeby się wyspać?

Obecnie żyjemy w pośpiechu i bardzo często w ciągu dnia nie mamy czasu na relaks. Dlatego sen jest niezwykle ważny dla naszego organizmu Dziś, więc odpowiemy sobie na pytanie jak spać, żeby się wyspać?

Obecnie mnóstwo ludzi cierpi i narzeka na bezsenność. Trudności z zaśnięciem, przewracanie się z boku na bok czy budzenie się w nocy powoduje, że rano wstajemy zbyt zmęczeni i niewyspani. A niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż to, co robimy przed ułożeniem się do snu ma ogromne znaczenie. Co, więc źle wypływa na długość naszego spania? Jak powalczyć o poprawę i komfort snu? Przychodzimy Ci z pomocą.

Sen jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Co więc robić, by się wysypiać?

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen to podstawa naszego ogólnego samopoczucia. Dziś, gdy prowadzimy na ogół wymagający, szybki i stresujący tryb życia nie możemy liczyć na to, że nasze ciało samo odpocznie. To ile godzin i jak głęboko śpimy wpływa na optymalną pracę mózgu, na regenerację organizmu i odbudowanie energii. Jednak organizm organizmowi nie równy, bo każdy potrzebuje zupełnie innej ilości snu. Nie warto, więc kierować się zasadą, że 7 godzin wystarczy dla Twojego ciała, gdyż może ono potrzebować znacznie więcej czasu. Każdy sam indywidualnie powinien wyczuć na ile będziemy produktywni i wyspani po tych 6-7 godzinach snu, a na ile po 9. Potestuj i przekonaj się sam.

Dobrze, jeśli będziemy mieć w miarę ustabilizowane godziny snu. Wtedy nasze ciało podświadomie samo będzie wyczuwać, kiedy jest już czas na sen, a kiedy na wstanie. Drzemki w ciągu dnia są jak najbardziej wskazane, ale nie dłuższe niż 15-25 minut. Twój organizm zdobędzie dodatkową energię na resztę dnia. 

Jakość snu wpływa na nasze zdrowie, a także i wygląd. Co warto o nim wiedzieć?

Najpierw ustabilizuj emocje i stres

Leki nasenne nie są najlepszym lekarstwem czy sposobem na bezsenność i niewysypianie się. Zanim zaczniesz sięgać po tabletki, zadaj sobie pytanie: Czy potrafię zachować balans między pracą, a życiem prywatnym? Między obowiązkami, a odpoczynkiem? Większość społeczeństwa ma z tym problem i m.in. z stąd pojawia się problem z chronicznym zmęczeniem i niewyspaniem. Jest to bardzo ważny punkt w osiągnięciu sukcesu i wysypianiu się. Na samym początku należy ograniczyć sytuacje, emocje, które powodują u nas lęk, strach, stres, gdyż to w głównej mierze powoduje, że nie możemy zasnąć, czy budzimy się w środku nocy. Nasz mózg ciągle analizuje i nie ma możliwości regeneracji.

Postaraj się zmienić swoje nastawienie do tego typu spraw. Próbuj zminimalizować myślenie o obowiązkach związanych z pracą, gdy jesteś poza biurem. Przestań się spieszyć i wprowadź do swojego rytmu dnia czas, który poświęcisz na coś przyjemnego. Może być to wysiłek fizyczny (wyrzucisz wtedy cały swój stres i złe emocje), godzina z dobrą książką, filmem czy słuchaniem muzyki. Spotkania międzyludzkie także pozytywnie wpłyną na Twoją psychikę. Poza uspokojeniem wewnętrznym, pomyśl o tym, co jesz. 

Na nasz sen wpływa mnóstwo czynników. Warto je znać, by każdego dnia wstawać z wypoczętym!

Większość z Nas tłumaczy się, że nie ma czasu na regularne posiłki, a przecież można to sobie zaplanować. Gotując posiłki na dwa-trzy dni, zyskujesz czas na inne przyjemności. Możesz postawić także, na niezwykle popularny catering. Wtedy już zupełnie nie będzie trzeba się martwić o zakupy i czas spędzony w kuchni przy garach. Dieta i regularność w spożywaniu posiłków także wpłynie pozytywnie na Twoje ciało, a co za tym idzie – na sen!

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta ogromnie wpływa, na nasze funkcjonowanie. Jedzenie tłustych, ciężkostrawnych posiłków, spożywanie słodkich przekąsek/napojów, czy picie kawy na kilka godzin przed snem, sprawi, że będziesz czuł się ciężko. Przejadanie się przed samym kładzeniem się spać, to jeden z największych błędów popełnianych przez ludzi. Jeżeli zależy Ci na zdrowym i spokojnym śnie musisz zacząć od wprowadzenia dobrych nawyków, żywieniowych jak i tych polegających na pozytywnym myśleniu. Wszystko zaczyna się w głowie.  

Triki relaksacyjne i wieczorne rytuały

Wspomnieliśmy już o spędzaniu czasu przy książkach, czy słuchaniu muzyki. Szczególnie dobrze wpłynie to na Nas, gdy będziemy to wykonywać przed snem. Spokojna i relaksacyjna muzyka, czytanie książek (przy niezbyt mocnym świetle), wieczorne rozciąganie się, robienie domowego spa, czy długa kąpiel (aby nie gorąca, tylko letnia!) – te rzeczy sprawią, że Twój organizm będzie mógł się wyciszyć po długim dniu. Posiadanie swojego wieczornego rytuału pozwoli na okiełznanie emocji i wprowadzi w dobry nastrój. Zapamiętaj tylko, że łóżko powinno być zarezerwowane tylko na sen. Przebywając w nim zbyt długo np. oglądając film, później odprężenie się nie będzie tak łatwo możliwe. Światło niebieskie, które pochodzi o telewizora, czy laptopa rozbudza człowieka. Unikaj, więc wpatrywania się w ekran przed samym snem. 

Sypialnia jest ważnym miejscem w domu. Mało kto wie, że to w jakim jest kolorze, jak jest urządzona itp. ma wpływ na jakość naszego snu!

Sypialnia – miejsce snu

Odpowiednio urządzona sypialnia sprawia, że z przyjemnością chcemy w niej przebywać, a jeszcze bardziej zapaść się w długi sen. Sypialnia powinna być miejscem, gdzie tylko i wyłącznie śpimy. Wszelkie inne czynności sprawią, że ta przestrzeń nie będzie wpływać na nasz organizm kojąco. 

Kolejną istotną sprawą jest światło, które znajduje się w sypialni, a właściwie chodzi o ciemność w pomieszczeniu. Zadbaj o to, aby mieć dobrze zasłonięte okna lub śpij w opasce na oczy, gdyż światło, które dotrze do twoich oczu, automatycznie sprawi, że zaczniesz się wybudzać. 

Warto zadbać o swój sen. Jeśli się wysypiamy, mamy siły i energię na resztę dnia. Co warto wiedzieć o spaniu?

Zima czy lato, nie ma znaczenia, bo trzeba przed snem wywietrzyć sypialnię. Łatwo zauważysz, że otwarcie okna na godzinkę przed pójściem spać zmieni Twój komfort zasypiania. Dostarczanie świeżego powietrza to najlepsze, co możesz zrobić, aby zwiększyć szanse na dobry odpoczynek i regenerację w nocy. Krótki spacer także jest wskazany. Wietrzenie pokoju wiąże się także z temperaturą. Im niższa, tym prościej będzie nam zasnąć. Szczególnie latem, dobrze jest mieć klimatyzację, która obniży temperaturę i ochłodzi sypialnię przed pójściem spać. Idealna będzie w okolicach 18-20 stopni Celsjusza.  

Zadbaj o materac

Czy materac także wpływa na dobry sen? Owszem. Materac powinien dostosowywać się do naszego ciała, tak samo ja poduszka do głowy. Następny punkt, który zmieni komfort zasypiania jest częsta zmiana pościeli. Co za tym idzie, także materiał, z którego jest wykonana ma znaczenie. Najlepiej, jeśli będzie to bawełna. Wtedy będziesz miał pewność, że kołdra będzie oddychać. Takie małe detale, mają duże znaczenie. Połączone razem sprawią, że będziesz wypoczęty i wyspany. Na koniec warto wspomnieć o pozycji. Pewnie każdy obudził się kiedyś z bolącą szyją. Mówi się, że najkorzystniej ułożyć swoje ciało na lewą stronę. Dlaczego? Po lewej stronie znajduje się większość układu limfatycznego (serce, aorta) i śpiąc w tej pozycji mniej obciążysz organizm. 

Wszystkie wspomniane elementy mają znaczenie na komfort i długość spania. Nasze ciało i organizm właśnie w nocy ma szansę na regenerację i odpoczynek. Dlatego, aby dobrze się czuć i efektywnie funkcjonować nie zaniedbuj, więc czasu, który masz przeznaczyć na sen. 

Zobacz też: Co zrobić ze starymi jeansami? Najlepsze pomysły na ich metamorfozę

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)