Ubiór podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważny. Pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na pracodawcy może zadecydować o tym, czy zostaniemy przyjęci.

WRZESIEŃ 12, 2021 - LIFESTYLE

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna to ważny etap rekrutacji przed przyjęciem do pracy. Oprócz naszych umiejętności, liczy się też pierwsze wrażenie, które wywrzemy na rekruterze. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiedni strój.

Odpowiedni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – zadbaj o pierwsze wrażenie

Kiedy dostaniemy już zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, z pewnością będziemy myśleć nad tym, jak i w co powinniśmy się ubrać. W końcu to nie jeszcze spotkanie biznesowe, ale warto wyglądać schludnie i z klasą. Niektórzy powiedzą, że ubiór należy dostosować do specyfiki pracy, ale to nie przekłada się w praktyce. Jeśli idziemy ubiegać się o posadę kelnera czy nauczyciela wychowania fizycznego, możemy ubrać się bardziej swobodnie, ale elegancko. W zależności od tego, o jakie stanowisko się ubiegamy, pamiętajmy, że podczas rozmów kwalifikacyjnych obowiązuje pewien dress code.

Zanim wybierzesz się na rozmowę z rekruterem, zrób porządny research w swojej szafie, może wcale nie będzie potrzeby kupować nowych rzeczy, bo te eleganckie części garderoby miałaś/miałeś schowane gdzieś na dnie szuflad. Jeśli nie wiesz co wybrać, dowiedz się jaki strój obowiązuje na co dzień w danej firmie (do której o przyjęcie się ubiegasz). Ubiór zależy od stanowiska i oczywiście charakteru danej firmy. Ułatwieniem jest jednak fakt, że na rozmowę kwalifikacyjną zawsze wybiera się ubrania w stylu smart casual lub buisness. Lepiej jest ubrać się zbyt elegancko, niż zbyt "codziennie". 

Nieprawdą jest, że na rozmowę kwalifikacyjną musimy mieć typową białą bluzkę i czarną spódnicę bądź klasyczny garnitur. Warto jednak zadbać o to, by stylizacja była elegancka.

Prostota i elegancja zawsze się obronią

Ubrania, które wybierzesz na rozmowę kwalifikacyjną powinny być czyste, dopasowane (rozciągnięta koszula i szerokie jeansy to dyskwalifikujący wybór), ale również niemnące się. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, postaw na stylizację wpisująca się w Twoją przyszłą branżę. Podążanie za modą nie każdemu wychodzi na plus, a prostota i elegancja zachowana w ubiorze, zawsze się obroni.

To kobiety mają większy dylemat, jeśli chodzi o wybór ubioru. Na pewno nie przystoi zakładać bluzek ze zbyt obszernym dekoltem. Nie chodzi też o to, by zapiąć koszulę pod samą szyję, ale wyważyć odpowiednie proporcje. Rekruterzy mogą negatywie odebrać zbytnie odsłanianie ciała. Ta sama kwestia tyczy się długości spódnicy, absolutnie nie powinna być krótka. Optymalna długość to ta do kolana.

Nie zapominajmy o tym, że podczas rozmowy liczy się także nasz komfort, dlatego postawmy na ubrania, w których po prostu będziemy czuć się dobrze. Jeśli o to zadbamy, z pewnością wzrośnie też nasza pewność siebie, która jest kluczem podczas rozmów o ubieganie się o pracę. 

Istotną kwestią jeśli chodzi o ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, jest też wybór kolorów odzieży. Lepiej jest postawić na stonowane kolory. Cały strój powinien bazować na neutralnych barwach: beżach, brązach, odcieniu czarnym. Lepiej też zrezygnować z wzorzystych ubrań, na rzecz tych całkowicie jednolitych. Dlaczego? Zbyt „łaciata” stylizacja może zostać odebrana za ekstrawagancką.

Zawsze sprawdzą się klasyczne fasony, bez zbędnych udziwnień. Biała koszula, ciemna marynarka i spodnie cygaretki – to najbardziej klasyczna i sprawdzona wersja stylizacji sprawdzającej się na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)