Co zrobić, by nasza fryzura prezentowała się naprawdę dobrze? Powinna być dopasowana do kształtu naszej twarzy. Dzięki temu podkreśli nasze atuty i zamaskuje niedoskonałości. Warto wiedzieć, jak ją odpowiednio dobrać!

WRZESIEŃ 4, 2021 - STYLIZACJE

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Może być kwadratowa, okrągła, owalna – kształt twarzy jest naprawdę istotny jeśli chodzi o dobór fryzury. Odpowiednie cięcie, farbowanie i uczesanie powinno się dopasować do typu urody. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Nie wiesz jaka fryzura do Ciebie pasuje? Najpierw określ swój kształt twarzy

Choć codziennie każda z nas patrzy w lustro i wydawać, by się mogło, że doskonale znamy swój kształt twarzy, to niestety często mamy problem z doborem korzystnej dla nas fryzury. Dlaczego? Głównie z racji tego, że większość kobiet (zwłaszcza nastolatek) chce podążać za szybko zmieniającymi się trendami. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystko co modne jest przeznaczone dla każdego. Natomiast zawsze będzie modne to, w czym dobrze będziemy wyglądać.

Tak samo jest z kwestią doboru fryzury. Można przez całe życie nosić jedno cięcie, jeśli taka fryzura dodaje uroku i idealnie pasuje do rysów naszej twarzy. Przykładów można szukać chociażby w świecie gwiazd kina. Spójrzmy na amerykańską aktorkę Jennifer Aniston. Zwykle nosi ona cieniowane, półdługie blond włosy do ramion, które są lekko stopniowane. Taka fryzura dodaje jej charyzmy i nieodpartego uroku, ponieważ idealnie pasuje do jej owalnego kształtu twarzy, który charakteryzuje się lekko wydłużonym podbródkiem i dość wysokim czołem. Do takiego kształtu twarzy pasują także włosy proste, lekko falowane, ale też i krótkie cięcia. Owal jest przez fryzjerów i stylistów określany niemal perfekcyjnym kształtem, ponieważ pasuje do niego większość fryzur. Jednak ich kolor warto dobierać do odcienia karnacji.

Nieco więcej problemów może być z innymi kształtami twarzy, ponieważ nie są już tak modelowa jak owal i mają więcej mankamentów, które można zakryć dobrze dobraną fryzurą. Każdy z tych typów posiada również zalety, a je z kolei warto dobrym cięciem wyeksponować. 

Dopasuj fryzurę do kształtu swojej twarzy

Zanim zdecydujesz się na zmianę fryzury, proponujemy spiąć włosy, stanąć przed lustrem i dokładnie przyjrzeć się rysom swojej twarzy. Zwróć uwagę na kształt czoła, żuchwy, osadzenie oczu, kości policzkowe. 

Wyróżniamy pięć modeli twarzy: owalną, okrągłą, kwadratową, pociągłą, a także tę w tzw. kształcie serca. Jak już wspomnieliśmy najbardziej modelowa jest owalna, ponieważ ma idealnie zachowane proporcje. Także jeśli mamy taki kształt twarzy, to śmiało możemy eksperymentować z cięciem. W przypadku pozostałych kształtów, należy być bardziej uważnym.

Do okrągłej buzi powinno się dobierać fryzury, które ją optycznie wydłużą. Nie spinajmy włosów w ciasny kucyk czy kok, ponieważ uczesania do góry, tylko optycznie jeszcze powiększą nam twarz. Warto postawić na półdługie cięcie, może być stopniowane, ponieważ wyszczupli nam buzię. 

Twarz kwadratowa jest z kolei mocno kanciasta. W tym przypadku dobra fryzura powinna złagodzić dość ostre linie żuchwy. Lekko niedbałe, tzw. dziewczęce uczesania – to najlepszy wybór w przypadku kwadratowej twarzy. 

Kolejny typ to kształt pociągły, inaczej prostokątny, bądź podłużny. Twarz jest szeroka i długa i najkorzystniej wygląda we włosach średniej długości. Można postawić też na asymetryczne cięcia typu bob. 

Natomiast twarz w kształcie serca, określana też jako kształt trójkąta, charakteryzuje się mocno wystającą (szpiczastą) brodą i dość szerokimi kośćmi policzkowymi. Dobierając fryzurę powinno się wziąć pod uwagę poszerzenie linii szczęki. 

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)