Srebrna biżuteria jest piękna i bardzo popularna. Niestety bardzo szybko śniadzieje i nie wygląda najlepiej. Na szczęście są sposoby, by przywrócić jej blask.

WRZESIEŃ 27, 2021 - LIFESTYLE

Jak czyścić srebro? Najlepsze sposoby!

Prawie każdy ma w domu jakieś srebro. Mogą to być pamiątki, w postaci pater czy sztućców, aczkolwiek zazwyczaj jest o biżuteria. Błyskotki te mają to do siebie, że dość szybko czarnieją i tracą swój blask. Sprawdzamy, jak sprawić, by szybko wyglądały jak nowe!

Srebrne dodatki są uwielbiane zarówno wśród pań, jak i panów. Lśniące, pięknie podkreślają każdą stylizację. Bez względu na to, czy są to wisiorki, pierścionki, zegarki czy kolczyki - wszystkie mają jedną wadę. Śniedzieją, czyli pojawiają się na nich ciemne zabrudzenia i przestają pięknie lśnić i mienić się w słońcu. Na szczęście można szybko i tanio przywrócić ich dawny blask. Jak to zrobić?

Pasta do zębów może zdziałać cuda

Pasta do zębów i ściereczka to jeden z najpopularniejszych, a zarazem i najskuteczniejszych sposobów na odnowienie srebrna. Wystarczy nałożyć odrobinę pasty (ważne, by była bez granulek, które mogą porysować delikatny kruszec) i chwilę pocierać miękką ściereczką. Istotne jest, by nie używać do czyszczenia szczoteczki z twardym włosiem, bowiem mogłaby porysować błyskotki. Na koniec wystarczy przepłukać srebro pod letnią wodą i wytrzeć do sucha.

Pomóc może folia aluminiowa

Srebro można też wyczyścić folią aluminiową. Wystarczy kawałek folii włożyć do plastikowej bądź szklanej miski, włożyć biżuterię, zalać litrem wrzącej wody i szklanką sody oczyszczonej. Po kilku minutach włożone przedmioty powinny zniknąć. Wystarczy je przetrzeć miękką ściereczką i gotowe!

Wystarczy dosłownie chwila, by przywrócić swojej srebrnej biżuterii blask. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić!

Coca-cola także do czyszczenia srebrna

Coca-cola nadaje się nie tylko do udrażniania rur, ale i czyszczenia srebra. Wystarczy włożyć je do miseczki i zalać słynnym napojem i zostawić na 15 minut. Jest to doskonała metoda, by odświeżyć srebro, jednak nie sprawdzi się w przypadku mocno zaśniedziałych błyskotek. 

Soda i ocet też pomoże

Znanym sposobem na czyszczenie srebrna jest moczenie go w roztworze z sody i octu (na litr wody - czubata łyżka sody i duża łyżka stołowa octu). Biżuterię zalewamy roztworem i zostawiamy na 20 minut. Później płuczemy letnią wodą, osuszamy i polerujemy miękką szmatką.

Popiół do czyszczenia? Jak najbardziej!

Także popiół nadaje się do zrobienia papki do czyszczenia srebra. Do popiołu dodajemy sok z cytryny - tyle, aby powstała dość gęsta pasta. Nakładamy ją na błyskotki i czyścimy bawełnianą ściereczką. Na koniec myjemy letnią wodą i polerujemy. 

Białko to czyszczenia gładkich powierzchni

Srebrną biżuterię czy pamiątki można także wyczyścić ubitą pianą z białek jaj kurzych. Wystarczy nałożyć ją na gładkie powierzchnie czyszczonych przedmiotów i chwilę pocierać ściereczką. Na koniec myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy i polerujemy. 

Szare mydło też się nada

Do czyszczenia nada się także szare mydło. Wystarczy nałożyć trochę na czyszczone przedmioty i pocierać miękką szmatką przez kilka minut. Następnie myjemy pod bieżącą wodą i wykonujemy czynność ponownie. Polerujemy i czyścimy do sucha. Szare mydło jednak także nie poradzi sobie w przypadku bardzo zaśniedziałej biżuterii. 

Zobacz też: Co zrobić ze starymi jeansami? Najlepsze pomysły na ich metamorfozę

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)