Zielone liście aloesu widziane z góry.

WRZESIEŃ 1, 2021 - ZDROWIE I URODA

Aloes dla zdrowia i urody – co warto o nim wiedzieć?

Aloes i jego drogocenne zarówno dla zdrowia, jak i urody właściwości znane są od setek lat. Jak go stosować i co warto wiedzieć o tej roślinie?

Aloes (Aloe barbadensis miller) od lat stosowany jest w medycynie ludowej. Doceniano go jednak nie tylko za jego właściwości lecznicze, ale też za korzystny wpływ na urodę. Sukulent ten w naturalnych warunkach rośnie w Afryce i na Półwyspie Arabskim. W sumie wyróżnia się około 300 gatunków tej rośliny. Ta hodowana w doniczkach, którą można spotkać w wielu domach - to zazwyczaj aloes zwyczajny bądź drzewiasty.

Charakterystyczne są liście tej rośliny, które są grube, mięsiste z kolcami na końcach. Gdy je przetniemy, naszym oczom ukaże się miąższ o żelowej konsystencji, który w 99% składa się z wody. To właśnie w nim tkwi tajemnica i rewelacyjne działanie aloesu.

Właściwości aloesu 

Miąższ zawarty w liściach aloesu jest bogactwem wielu cennych substancji, m.in. witamin A, z grupy B, C, E, mikroelementów (cynku, wapnia, chromu, magnezu, potasu, miedzi i manganu), kwasów tłuszczowych (linolowego, oleinowego, kaprylowego) czy soli roślinnych. To wszystko sprawia, że roślina ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, oczyszczające, przeciwgrzybiczne, nawilżające oraz przeciwbólowe. 

Aloes dla zdrowia

Aloes, a dokładnie sok z niego pozyskiwany, używany jest do leczenia wielu chorób i dolegliwości, np. niestrawności, oparzeń, trądziku czy stanów zapalnych. Pomaga w walce z zatokami oraz korzystnie wpływa na hamowanie niektórych nowotworów. Łagodzi też objawy łuszczycy, egzemy i alergii skórnych. Do tego obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Wzmacnia też odporność, dlatego zaleca się pić sok z aloesu szczególnie w wiosną i jesienią, kiedy organizm jest szczególnie podany na infekcje. 

Aloes dla urody

Nie bez powodu aloes możemy znaleźć w składzie wielu dobrej jakości, naturalnych kosmetykach. Dodawanie kilku kropel żelu z aloesu do ulubionego szamponu może nie tylko pomóc w walce z uporczywym łupieżem, ale też wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu. Z kolei używanie aloesowej mgiełki może pomóc w przypadku alektryzujących się i puszących kosmyków. 

Aloes doskonale sprawdza się też w przypadku suchej skóry, bowiem składniki w nim zawarte docierają w najgłębsze warstwy skóry, dzięki temu nawadnia ją kilkukrotnie bardziej niż woda. A do tego nie pozostawia na niej tłustej warstwy. Dlatego, jeśli skóra jest spierzchnięta i przesuszona warto sięgnąć po krem bądź balsam na bazie aloesu. Zimą warto też sięgnąć po aloesową pomadkę, która nawilży wargi oraz ochroni je przed chłodem i wiatrem. 

Żel z aloesu jest także skuteczny pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej. Łagodzi świąd, uczucie pieczenia, zaczerwienienia itp. Składniki zawarte w roślinie przyspieszają też regenerację już uszkodzonego naskórka. 

Sok z aloesu można zrobić samodzielnie wyciskając liście rośliny i przecedzając je przez gazę bądź kupić gotowy produkt (dostępny w każdej aptece oraz sklepie zielarskim).

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)