Nawet mocne zabrudzenia nie wiążą się z koniecznością wyrzucenia ubrania. Jakie są sposoby na usuwanie najpopularniejszych plam?

PAŹDZIERNIK 21, 2021 - LIFESTYLE

5 sposobów na pozbycie się plam

Plamy - to zmora wielu osób. I jak na złość zazwyczaj pojawiają się na naszej ulubionej bluzce czy spodnie. Jak się ich pozbyć? Sprawdzamy, które domowe sposoby są najlepsze!

Niektórzy są przekonani, że pobrudzenie, szczególnie jasnej, bluzki czy innej części garderoby wiąże się z koniecznością jej wyrzucenia. Nic bardziej mylnego! Jest wiele domowych i bardzo skutecznych sposobów, by pozbyć się plam. Poznajmy je!

Plamy z buraków, krwi, czerwonego wina - to dość powszechne. Dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć.

Jak się pozbyć plam z krwi?

To jaką metodę wybierzemy na plamę zależy przede wszystkim od jej rodzaju. W przypadku plamy z krwi wystarczy szybko włożyć ubranie do zimnej wody (większość wkłada do gorącej - to błąd!) i zostawić na około pół godziny, a nawet dłużej. Jeśli nie mamy możliwości szybkiego działania wówczas dobrze jest namoczyć odzież, posmarować szarym mydłem i ponownie włożyć do wody na jakiś czas. Na koniec pierzemy. Po plamie nie powinno być śladu!

Czerwone wino - jak je usunąć?

Plamy z czerwonego wina to trudne, aczkolwiek bardzo popularne zabrudzenia. Chcąc się ich pozbyć należy posypać je solą i pocierać aż przejmie ona kolor wina. Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie, plama powinna szybko zniknąć. Jeśli jednak jest stara - problem jest większy. Wówczas pomóc może natarcie jej alkoholem i moczenie przez kilka godzin w maślance.

Plamy z czerwonego wina są bardzo popularne. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób się ich pozbyć.

Co zrobić z zabrudzeniami z buraków?

Wśród jednych z trudniejszych zabrudzeń są te, które powstają z buraków. Takie ubrania należy jak najszybciej wypłukać w zimnej wodzie. Później posypujemy plamę boraksem i na chwilę zostawiamy. Zalewamy gorącą wodą i powtarzamy czynność. Jeśli nie mamy możliwości usunąć świeżej plamy, wówczas trzeba ją posypać boraksem i zostawić na kilkanaście godzin w chłodnej wodzie. 

Plama z atramentu? Ją też można usunąć

Wiele osób jest przekonanych, że jeśli pobrudzi się atramentem, to taka plama jest już nie do usunięcia. A okazuje się, że można się jej pozbyć. Pomocna będzie cytryna. Należy nasączyć szmatkę sokiem z cytryny i pocierać nią plamę, aż zejdzie.

Plamy z atramentu są dość trudne do usunięcia. Aczkolwiek można się ich pozbyć, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić!

A co zrobić z plamą z oleju?

Tłusta plama z oleju także jest do zwalczenia. W tym przypadku pomocny jest płyn do naczyń. Jeśli jednak zabrudzenie jest dość stare, wówczas pomóc może namoczenie ubrania w roztworze z alkoholu metylowego i odrobiny octu. Następnie wystarczy wybrać odzież i po problemie!

Justyna

redaktor

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Miłośniczka mody i podróży. Uwielbia śledzić bieżące trendy, jednak jak sama przyznaje - nie włożyłaby wielu kreacji promujących największe domy mody:)