
¦nie¿nobia³y u¶miech
Kto z nas nie marzy o ¶nie¿nobia³ym u¶miechu! Kupujemy wybielaj±ce pasty do zêbów, p³uczemy usta specjalnymi p³ynami, czasem nawet decydujemy siê na ich wybielanie u dentysty. Bia³y u¶miech to co¶, co kojarzymy z gwiazdami z ekranów telewizyjnych, czy ok³adek magazynów, chocia¿ zapominamy czasem, ¿e s± one retuszowane przy pomocy Photoshop'u, czy innych tego rodzaju programów.
Barwa zêbów ka¿dego z nas jest nieco inna - zazwyczaj te bardziej ¿ó³te ko¶ci, s± równocze¶nie mozniejsze i przez to zdrowsze. Kolor zêbów mo¿e byæ uwarunkowany genetycznie, tak ¿e ¿ó³ty u¶miech nie koniecznie musi oznaczaæ nieodpowiedni± higienê jamy ustnej - mo¿e byæ po prostu czym¶, co odziedziczyli¶my po naszych rodzicach, czy dziadkach. Na kolor uzêbienia wp³ywa ponadto picie kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina i palenie tytoniu. Na ³amach portalu nie raz zachêca³am Was do stosowania babcinych sposobów w pielêgnacji w³osów, czy twarzy, jednak w przypadku zêbów - stanowczo odradzam eksperymenty z domowymi sposobami na ich wybielanie!
Oto kilka z nich - ku przestrodze:
1. wybielanie cytryn± - kwasy w niej zawarte niszcz± szkliwo i os³abiaj± zêby!
2. soda oczyszczona i roztwór soli - nieco ja¶niejszy u¶miech przyp³acimy zruinowanym szkliwem.
3. wêgiel spo¿ywczy - podobnie jak soda, zdziera warstwê szkliwa z zêbów, znacznie je os³abiaj±c
Parê razy pad³o magiczne s³owo - "szkliwo" - co grozi naszym zêbom, gdy go ich pozbawimy? Zêby stan± siê bardziej nara¿one ne próchnicê, bardziej wra¿liwe na temperaturê, a tak¿e mog± siê znacznie bardziej przebarwiaæ.
Je¶li naprawdê chcemy wybieliæ swój u¶miech - lepiej zwróciæ siê z tym do dentysty, który nie tylko doradzi, ale i dobierze odpowiedni sposób. O zêby trzeba dbaæ - w koñcu mamy tylko jeden komplet, a gdy siê zniszcz±, niestety nie odrosn± jak w³osy.










