Modeling
pioro

Ramy modelingu

Arizona MuseBambi Northwood-BlythChanel ImanGisele BundchenKate Moss

 

 

 

 

 

Ze względu na wymagania, jakie modeling stawia młodym dziewczętom, wokół tego zawodu pojawia się wiele kontrowersji. Powszechnie przyjęte kryteria, jakimi kierują się agencje modelek w wyborze nowych twarzy, wyznaczają granice wiekowe, dość precyzyjnie określają wymiary kandydatek, proporcje ciała i inne cechy antropometryczne, takie jak symetria twarzy, rozstaw i kształt oczu, pigmentacja włosów i skóry. Innymi słowy poszukiwane są dziewczęta młode, wysokie, smukłe i, jakkolwiek jest to kwestia dyskusyjna, ładne.

Szczegóły? Najlepiej, gdy dziewczyna zaczyna pracę w młodym wieku, mając 14 – 15 lat. W tym okresie jest nie tylko naturalnie szczupła, świeża, a jej skóra jędrna i gładka, lecz także kształtuje się jej charakter, ma w sobie zarówno cechy dziecięce, jak i rodzącej się w niej kobiety. Górną granicę stanowi nieoficjalnie wiek 18 lat, choć zdarzają się wyjątki, jak Arizona Muse, która wkroczyła na wybiegi w wieku 21 lat i w ciągu jednego sezonu zrobiła oszałamiającą ilość pokazów, kampanii i okładek czasopism. Wzrost: 172 cm – 180 cm. Waga nie jest tak istotnym parametrem, jak proporcje budowy ciała i wymiary. Tutaj sprawa jest jasna: najważniejszym wymiarem jest obwód bioder i powinien wynosić od 87 cm do 90 cm. Kolejny to talia w przedziale od 57 cm do 62 cm. Natomiast pewna dowolność występuje w kwestii wymiarów biustu, akceptowane są zarówno dziewczęta o pełnych kształtach, jak i te o budowie androgynicznej (80 cm – 86 cm).

W branży modelingowej poszukuje się dziewcząt, które spełniają te warunki niejako naturalnie i nie mają tendencji do wahań wagi. Pomimo medialnie nagłośnionych przypadków anoreksji lub bulimii, większość aktywnych modelek stara się prowadzić zdrowy tryb życia, oparty na urozmaiconej diecie i ćwiczeniach fizycznych, gdyż w innym przypadku nie byłyby w stanie wykonywać dobrze swojej pracy. Zdrowe odżywianie jest podstawą dla osoby, która spędza cały dzień w biegu na castingi lub na planie zdjęciowym. Jest to także szczególnie ważna sprawa w staraniach o promienny wygląd skóry. Stąd sensacyjne doniesienia mediów o zaburzeniach odżywiania modelek są nadużyciem, gdyż dotyczą pojedynczych przypadków, które mogą się znaleźć w każdej branży. Dodatkowo istnieją organizacje, które mają na celu ochronę modelek i regulację stosunku ich pracy z agencjami i klientami. Przykładem niech będzie program powstały przy Council of Fashion Designers of America, reprezentowany przez supermodelki, takie jak Stella Tennant, Chanel Iman, Karolina Kurkova i Caroline Murphy, które w czasie spotkań o charakterze warsztatowym prowadzą dialog z młodszymi koleżankami w branży, dzielą się swoimi doświadczeniami i odpowiadają na pytania.

Trudności lub zagrożenia towarzyszące zawodowi modelki dotyczą głównie tego, że od bardzo młodych osób wymaga się pewnej dojrzałości, rozwagi, opanowania emocji, samodyscypliny, a jednocześnie, przy ogromnej konkurencji, wyrazistej osobowości. Być może z tego powodu wiele kandydatek rezygnuje z kariery już na początku, ponieważ nie potrafią sobie poradzić z presją i odpowiedzialnością za podjętą decyzję o wyjeździe do którejś ze światowych stolic mody.

W tej grze chodzi o ogromne pieniądze i sławę, a na szczyt udaje się wejść tylko nielicznym. Największe domy mody czy firmy kosmetyczne wybierają do pokazów i kampanii 'najlepsze z najlepszych'. Tylko znając zasady tej gry i stosując się do nich, można sobie stworzyć szansę na wielką karierę w świecie mody, a i wówczas nie ma żadnych gwarancji. I chociaż na szczycie widzimy Kate Moss o wzroście 168 cm, to zauważmy, że jest to sytuacja absolutnie wyjątkowa. Trzeba pamiętać o tym, że każdy zawód ma swoje wymagania, wobec czego od koszykarzy oczekuje się wysokiego wzrostu i sprawności fizycznej, od neurochirurga ogromnej wiedzy i precyzji, od piekarza doświadczenia w swoim fachu, a od modelki... całej listy cech.

Joanna Leszczyńska

powrót powrót 
Supermodel.pl - portal o modzie modelingu i modelkach. Najnowsze informacje ze świata mody, ciekawe artykuły. Moda w pigułce, porady modelingowe, moda, modeling, modelki, moda, modeling, modelki
Mapa strony  |   FAQ  |   Reklama  |   Polityka prywatności  |   Regulamin  |   Kontakt      
Copyrights © Supermodel.pl 2009