Modeling
pioro

Modelka, czy fotomodelka?

 

modelka czy fotomodelkaNa modowych forach internetowych spotkałam się wielokrotnie z podziałem dziewczyn na modelki i fotomodelki, który według mnie jest podziałem sztucznie wprowadzonym. Podejrzewam, ze ma on służyć rozróżnieniu dziewczyn, które mają predyspozycje do profesjonalnego modelingu oraz na te, które mogą go uprawiać w bardzo ograniczonym wymiarze (np. przez wzrost). Chciałabym jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w świecie mody funkcjonuje zupełnie inny podział: na dziewczyny o urodzie komercyjnej oraz fashion. Być może w tych z was, które do tej pory spotykały się jedynie z rozróżnieniem na modeling i fotomodeling "nowy" podział wzbudzi sprzeciw. Mimo to proponuję zmienić sposób myślenia o modelingu, w którym pozowanie do zdjęć i "chodzenie" w pokazach stanowią jedną, nierozrywalną całość.

Na czym więc polega rozróżnienie na dziewczyny komercyjne i fashion? Podane przeze mnie cechy obu typów są oczywiście pewnym uproszczeniem, bo chociaż mając przed oczyma modelkę, w mniejszym lub większym stopniu profesjonaliści są ją w stanie zaklasyfikować do jednej z grup, to granica pomiędzy nimi jest płynna. Dlatego ważne jest, by nie traktować mojej klasyfikacji zbyt dosłownie, mieć świadomość, że w dużym stopniu będę generalizować, a do każdego trzeba przecież podchodzić bardzo indywidualnie.

Dziewczyny, które określiłam mianem komercyjnych są najczęściej typem, który podoba się większości ludzi, którzy nie są związani z modą. Jest to typ pięknej dziewczyny o klasycznej urodzie, która doskonale nadaje się do szeroko rozumianych kampanii reklamowych, od katalogów z konfekcją damską, przez katalogi bielizny po reklamówki telewizyjne. Typ komercyjny rzadziej chodzi w pokazach, jeśli tak, to często są to pokazy np. biżuterii, również mniej będzie jej w magazynach. Typ komercyjny, to dziewczyna, która pięknie się uśmiecha, patrząc na jej zdjęcia ludzie będą chcieli kupować to, w co jest ubrana, czy to, co reklamuje. Typ ten cieszy się wprawdzie nieco mniejszą "renomą" niż typ fashion, ale dzięki współpracy z szerokim wahlarzem firm, do pewnego stopnia jest to również bardziej lukratywny typ.

Typ fashion to najczęściej bardzo szczupłe dziewczyny, o nietypowej, czasem nawet specyficznej urodzie. Przeciętny człowiek często nie pomyślałby nawet, że taka dziewczyna jest modelką, bo jej piękno nie pokrywa się z ogólnie przyjętą definicją atrakcyjności. Jednak sposób w jaki dziewczyny fashion wychodzą na zdjęciach, jak potrafią się przeobrażać, powala. Modelki te mają większe szanse na sesje w renomowanych magazynach takich jak Vogue, czy Harper's Bazaar, częściej też będziemy je spotykać na wybiegach. Natomiast bardziej ograniczone możliwości będą miały w pracach komercyjnych, a to dlatego, że skierowane do szerokiej rzeszy odbierców kampanie, czy reklamy będą obawiać się, iż piękno dziewczyn fashion nie zostanie zrozumiane.

Jeszcze raz chciałabym zwrócić uwagę na fakt, iż każda dziewczyna to zlepek cech, o mniejszym lub większym nasileniu, dlatego do przedstawionego przeze mnie podziału należy podchodzić z pewnym dystansem.

 

powrót powrótjustynka0012 justynka0012

ciekawe do którego typu ja bym sie zaliczała komercyjne czy fashion:) heh

2009-04-08 11:54:57


karolajjn karolajjn

no ciekawe ;pp

2009-04-09 22:40:42


dagmara995 dagmara995

też jestem ciekawa:)

2009-09-05 19:04:33


doma0411 doma0411

ja takze jestem ciekawa :)

2010-02-05 17:24:13


 
Supermodel.pl - portal o modzie modelingu i modelkach. Najnowsze informacje ze świata mody, ciekawe artykuły. Moda w pigułce, porady modelingowe, moda, modeling, modelki, moda, modeling, modelki
Mapa strony  |   FAQ  |   Reklama  |   Polityka prywatności  |   Regulamin  |   Kontakt      
Copyrights © Supermodel.pl 2009