Moda i uroda
pioro

Białe pieczywo kontra pieczywo żytnie

 

Białe pieczywo kontra pieczywo żytnieNie wyobrażasz sobie dnia bez białej bułeczki na śniadanie? A może poranną kawę zawsze zagryzasz croissantem? Mimo walorów smakowych, nie są to najzdrowsze nawyki żywieniowe. Pieczywo przenne, wykonane z wysoko przetworzonej mąki, jest niestety pozbawione prawie wszystkich składników odżywczych, jakie zawierają ziarna przenicy. Ponadto zakwasza ono organizm, dając uczucie sytości na bardzo krótko. Jest znacznie szybciej trawione, niż pieczywo razowe, które zawiera więcej błonnika. O roli błonnika w dbaniu o sylwetkę pisano już nie raz - nie tylko daje on poczucie sytości na dłużej, ale także poprawia perystaltykę jelit - ważna informacja dla osób, które mają problemy z wypróżnianiem. Ponadto błonnik zawiera także z witaminy z grupy B, żelazo, magnez i potas. 

Jednak nie każdy ciemny chleb, to chleb razowy - producenci często barwią zwykły chleb z przennej mąki przy pomocy karmelu. Jeśli nie chcesz dać się nabrać na taki trik - weź chleb do ręki i sprawdź, czy jest on równie ciężki, co pozostałe ciemne pieczywo. Chleb jedynie barwiony będzie miał bardziej "puszystą" konsystencję, jest on również lżejszy, niż chleb razowy.

Unikaj również chleba tostowego - nawet jeśli są w nim ziarenka, czy nazywa się on chlebem tostowym, razowym - nie jest to zdrowy wybór, zawiera on bowiem mnóstwo konserwantów i środków antypleśniowych.

Najzdrowszym rozwiązaniem jest chlep pieczony na zakwasie, bez dodatków drożdży - jest on jednak sporo droższy od pozostałych, a i znacznie trudniej go znaleźć. Ambitnym proponujemy zakup wypiekacza do chleba - ich ceny zawierają się w przedziale 300-600 zł. Wprawdzie jednorazowy koszt jest dosyć spory, ale przynajmniej będziemy mieć pewność, co się znajduje w chlebie, który spożywamy!

 

powrót powrót 
Supermodel.pl - portal o modzie modelingu i modelkach. Najnowsze informacje ze świata mody, ciekawe artykuły. Moda w pigułce, porady modelingowe, moda, modeling, modelki, moda, modeling, modelki
Mapa strony  |   FAQ  |   Reklama  |   Polityka prywatności  |   Regulamin  |   Kontakt      
Copyrights © Supermodel.pl 2009